| ब्रांड | पैनासोनिक |
| मॉडल | 40 Inch LED Full HD TV (TH-40C400D) |
| Model Name | TH-40C400D |
| Display Size | 40 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | नहीं |
| Launch Year | 2015 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 904 mm x 527 mm x 59 mm |
| Weight (without stand) | 10 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 904 mm x 577 mm x 222 mm |
| Weight (with stand) | 11 kg |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Component In (RGB Cable) | Component Video Input Shared with Composite: RCA Phono Type x 1 Rear |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Full Range |
| Surround Sound | V-audio Surround Mode |
| Speaker Output RMS | 10 W x 2 W |
| Supported Audio Formats | MP3, AAC, WMA, FLAC, WAV |
| Power Consumption | 73 W, 0.25 W (Standby) |
| View Angle | 176 Degree |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported Video Formats | AVI, MKV, WMV, MP4, M4v, FLV, 3GPP, VRO, VOB, TS, PS |
| Refresh Rate (Hz) | 100 |
पैनासोनिक 40 Inch LED Full HD TV (TH-40C400D)
विज्ञापन
तबाही की आहट, सौरमंडल में 11 हजार नए एस्टरॉयड मिले, साइज में 500 मीटर से भी बड़े!
Xiaomi 17 Max होगा सीरीज का आखिरी मॉडल, 8000mAh बैटरी के साथ जल्द हो सकता है लॉन्च
IPL 2026 Live Streaming: SRH vs LSG, और RCB vs CSK का घमासान आज, यहां देखें फ्री!
Moto Razr Fold Pre Order: 16GB रैम, 6000mAh बैटरी वाले Moto Razr Fold के प्री-ऑर्डर 11 अप्रैल से! जानें सबकुछ