| ब्रांड | माइक्रोमैक्स |
| मॉडल | 40 Inch LED Full HD TV (40Z3420) |
| Model Name | 40Z3420 |
| Display Size | 40 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Grey |
| 3D | नहीं |
| Smart TV | नहीं |
| Curve TV | नहीं |
| Launch Year | 2016 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 923 mm x 544 mm x 86 mm |
| Weight (without stand) | 7.26 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 923 mm x 585 mm x 200 mm |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | नहीं |
| PC Audio In | हां |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Component In (RGB Cable) | 1 |
| Brightness | 300 cd/m1/2 |
| Contrast Ratio | 3500:01:00 (Static) |
| View Angle | 178 Degree |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported Video Formats | H.264, MPEG4, MPEG2, DivX HD |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2.0 Ch Speaker |
| Sound Technology | True surround sound |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Supported Audio Formats | MP3, WMA |
| Power Consumption | 65 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | नहीं |
| RF Capable | हां |
माइक्रोमैक्स 40 Inch LED Full HD TV (40Z3420)
विज्ञापन
AI सर्च में आगे रहना है तो ब्रांड्स को क्या करना होगा? ये प्लेटफॉर्म आएंगे काम
1 अप्रैल से बदले ट्रैवल रूल्स, बिना e-Arrival Card एंट्री हो सकती है स्लो, जानें पूरा प्रोसेस
Apple ने इन डिवाइसेज का सपोर्ट बंद किया, क्या लिस्ट में आपका भी है?