| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 2 Star Window AC (Copper Condensor, DURAKOOL PLUS, White) | ₹ 29,250 |
Carrier 1.5 Ton 2 Star Window AC (DURAKOOL PLUS) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 29,250 है. Carrier 1.5 Ton 2 Star Window AC (DURAKOOL PLUS) की सबसे कम कीमत ₹ 29,250 अमेजन पर 17th May 2026 को है.
| ब्रांड | Carrier |
| मॉडल | 1.5 Ton 2 Star Window AC (DURAKOOL PLUS) |
| Model Name | DURAKOOL PLUS |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5300.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 660.0 mm x 430.0 mm x 775.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 58.0 kg |
| Other Dimensions | Indoor Gross Weight: 61 kg |
| Indoor Noise Level | High - 56.0 dB |
| Panel Display | हां |
| ISEER | 3.35 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1582.0 W |
| Other Power Features | Annual Power Consumption: 1224.64 kWh, Nominal Power Input: 1582 W, Cooling Capacity for Inverter: 5300 W (Full Load Power Input) |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | Additional Filter |
| Auto Restart | हां |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 2 Star Window AC (DURAKOOL PLUS)
₹29,250
विज्ञापन
Amazon की समर सेल में OnePlus, Xiaomi और अन्य ब्रांड्स के टैबलेट्स पर 40 प्रतिशत तक डिस्काउंट
400 लीटर क्षमता वाला फ्रिज Xiaomi ने किया लॉन्च, 1 घंटे में ऑटोमेटिक ही बनाता है बर्फ! जानें कीमत
अंतरिक्ष में होने वाली है टक्कर! चांद से टकराएगा 8700 किमी प्रतिघंटा रफ्तार वाला रॉकेट का हिस्सा
70 फीट चौड़ा एस्टरॉयड आज पहुंच रहा धरती के पास! तबाही का खतरा?