| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, IC512DATULV, White) | ₹ 37,990 |
Blue Star 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC512DATULV) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 37,990 है. Blue Star 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC512DATULV) की सबसे कम कीमत ₹ 37,990 फ्लिपकार्ट पर 5th April 2026 को है.
| ब्रांड | Blue Star |
| मॉडल | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC512DATULV) |
| Model Name | IC512DATULV |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3620 W |
| Compressor | Single Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Climate Control, Dual User Setting Preferences, Modes - (Auto/Cool/ Fan / Dry) iFeel,Operate in Winters as Air Purifier |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 84.5 cm x 30 cm x 19.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 96.8 cm x 62.55 cm x 36.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34.9 kg |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB, Low - 31 dB |
| Cooling Coverage Area | Upto 120 Sq Ft sq ft |
| ISEER | 4.68 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz, 1 Phase |
| Power Consumption | 948 W |
| Other Power Features | Powerful Mode |
| Evaporator Fin Type | Al Blue Fin (Hydrophilic) |
| Condenser Fin Type | Al Blue Fin |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| LED Backlit Buttons | हां |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | Remote Control Type-IR |
| Auto Restart | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor from Blue Star |
Blue Star 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (IC512DATULV)
₹37,990
विज्ञापन
Honor 600 सीरीज के जल्द लॉन्च की तैयारी, iPhone 17 Pro Max जैसा हो सकता है कैमरा मॉड्यूल
Google Gemma 4: गूगल का नया AI मॉडल बिना इंटरनेट भी चलेगा, स्मार्टफोन बनेंगे सुपरस्मार्ट!
3 हफ्तों तक चलने वाली Honor Watch X5i स्मार्टवॉच लॉन्च, 60Hz AMOLED डिस्प्ले, जानें कीमत
Samsung Galaxy S26 FE लॉन्च होगा 8GB रैम, Exynos 2500 प्रोसेसर के साथ, गीकबेंच पर खुलासा