| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 5 Star Window AC (Copper Condensor, 5W18GA, White) | ₹ 28,999 |
| Blue Star 1.5 Ton 5 Star Window AC (Copper Condensor, 5W18GA, White) | ₹ 32,660 |
Blue Star 1.5 Ton 5 Star Window AC (5W18GA) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 28,999 है. Blue Star 1.5 Ton 5 Star Window AC (5W18GA) की सबसे कम कीमत ₹ 28,999 फ्लिपकार्ट पर 5th April 2026 को है.
| ब्रांड | Blue Star |
| मॉडल | 1.5 Ton 5 Star Window AC (5W18GA) |
| Model Name | 5W18GA |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 4975 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry, Energy Saving Mode |
| Dehumidification | नहीं |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Refrigration Cycle |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 77 cm |
| Indoor Unit Weight | 58 kg |
| Other Dimensions | Indoor Net Weight : 58 kg |
| Indoor Noise Level | High - 52 dB, Low - 48 dB |
| Panel Display | हां |
| Indoor Temperature Indicator | नहीं |
| Cooling Coverage Area | Upto 165 Sq Ft sq ft |
| Turbo Mode | नहीं |
| ISEER | 3.31 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1505 W |
| Operating Current | 6.54 A |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosive Blue Condenser Fins |
| Stepped Louvers | हां |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | Verticle Louver Movement in Horizontal Direction |
| Other Air Flow Features | Motorised Vertical Louvre and Horizontal Swing, Manual Horizontal Louvre and Vertical Swing, Fan Modes: Auto, High, Medium, Low, Airflow Volume Wet CFM High / Medium / Low: 430 / 418 / 398 |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | नहीं |
| Active Carbon Filter | नहीं |
| Deodorizing Filter | नहीं |
| Other Filter Features | Dust Filter: Micro Mesh Filter |
| LED Backlit Buttons | हां |
| Night Glow Buttons | नहीं |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Emergency Operational Button | नहीं |
| Other Convenience Features | Fresh Air intake |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Blue Star 1.5 Ton 5 Star Window AC (5W18GA)
₹28,999
विज्ञापन
Honor 600 सीरीज के जल्द लॉन्च की तैयारी, iPhone 17 Pro Max जैसा हो सकता है कैमरा मॉड्यूल
Google Gemma 4: गूगल का नया AI मॉडल बिना इंटरनेट भी चलेगा, स्मार्टफोन बनेंगे सुपरस्मार्ट!
3 हफ्तों तक चलने वाली Honor Watch X5i स्मार्टवॉच लॉन्च, 60Hz AMOLED डिस्प्ले, जानें कीमत
Samsung Galaxy S26 FE लॉन्च होगा 8GB रैम, Exynos 2500 प्रोसेसर के साथ, गीकबेंच पर खुलासा