| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, FS318EBTU, White) | ₹ 38,500 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318EBTU) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 38,500 है. Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318EBTU) की सबसे कम कीमत ₹ 38,500 फ्लिपकार्ट पर 28th May 2026 को है.
| ब्रांड | Blue Star |
| मॉडल | 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318EBTU) |
| Model Name | FS318EBTU |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Fixed Speed Compressor |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 94 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 40 dB |
| Cooling Coverage Area | 140 to 160 sq ft sq ft |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.51 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1124.78 W |
| Condenser Fin Type | Anti-corrosive Blue Fins |
| Auto Air Swing | हां |
| Anti-bacteria Filter | नहीं |
| Dust Filter | हां |
| LED Backlit Buttons | नहीं |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | हां |
| Quiet Mode | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Other Convenience Features | Auto Restart With Memory Function, Turbo Cool |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years on Compressor |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (FS318EBTU)
₹38,500
विज्ञापन
Tata Motors ने लॉन्च किया Tiago EV का नया वर्जन, जानें प्राइस, फीचर्स
OnePlus 16 में 200 मेगापिक्सल पेरिस्कोप कैमरा का खुलासा, जबरदस्त डिस्प्ले से होगा लैस!
HMD Grand में आ सकती है 6000mAh की बड़ी बैटरी, 50MP डुअल कैमरा! रेंडर हुए लीक