| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Bajaj 37 L Tower Air Cooler (Coolest TC 2007, White) | ₹ 5,819 |
| Bajaj 37 L Tower Air Cooler (Coolest TC 2007, White) | ₹ 6,490 |
Bajaj 37 L Tower Air Cooler (Coolest TC 2007) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 5,819 है. Bajaj 37 L Tower Air Cooler (Coolest TC 2007) की सबसे कम कीमत ₹ 5,819 फ्लिपकार्ट पर 5th April 2026 को है.
| ब्रांड | Bajaj |
| मॉडल | 37 L Tower Air Cooler (Coolest TC 2007) |
| Model Name | Coolest TC 2007 |
| Color | |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 37 L |
| Remote Support | नहीं |
| Air Delivery | 2800 CFM |
| Air Throw Distance | 50 ft |
| Air Deflection | 4 Ways |
| Cooling Coverage Area | 150 Sq.Ft. |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | हां |
| Castor Wheels | हां |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 4 |
| Oscillating Function | नहीं |
| Empty Tank Alarm | नहीं |
| Water Level Indicator | हां |
| Overflow Indicator | हां |
| Dust Filter | नहीं |
| Other Convenience Features | Humidifier |
| Power Requirement | 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 120 W |
| Other Power Features | Inverter Compatible |
| Width x Height x Depth | 40 cm x 89 cm x 46.5 cm |
| Weight | 11 kg |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | On Site |
Bajaj 37 L Tower Air Cooler (Coolest TC 2007)
₹5,819
विज्ञापन
Honor 600 सीरीज के जल्द लॉन्च की तैयारी, iPhone 17 Pro Max जैसा हो सकता है कैमरा मॉड्यूल
Google Gemma 4: गूगल का नया AI मॉडल बिना इंटरनेट भी चलेगा, स्मार्टफोन बनेंगे सुपरस्मार्ट!
3 हफ्तों तक चलने वाली Honor Watch X5i स्मार्टवॉच लॉन्च, 60Hz AMOLED डिस्प्ले, जानें कीमत
Samsung Galaxy S26 FE लॉन्च होगा 8GB रैम, Exynos 2500 प्रोसेसर के साथ, गीकबेंच पर खुलासा