| ब्रांड | एलजी |
| मॉडल | 49 Inch LED Full HD TV (49LB5510) |
| Model Name | 49LB5510 |
| Display Size | 49 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | नहीं |
| Launch Year | 2014 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1105 mm x 652 mm x 56.5 mm |
| Weight (without stand) | 13.2 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1105 mm x 694 mm x 247 mm |
| Weight (with stand) | 13.6 kg |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Headphone Jack | 1 Side |
| Digital Audio Output | 1 Rear |
| Component In (RGB Cable) | Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear H, Composite / Component Common |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | 1 Way 2 Speakers |
| Sound Technology | Dolby Digital Decoder |
| Speaker Output RMS | 10 W |
| Supported Audio Formats | Audio Codec: AC3 Dolby Digital, EAC3, HAAC, AAC, MPEG, MP3, PCM |
| Power Consumption | 0.3 W (Standby) |
| Picture Engine | Triple XD Engine |
| Aspect Ratio | 16:9, 14:9, Just Scan, Cinema Zoom, Full Wide, 4:3, Zoom, Original |
| RF Capable | हां |
एलजी 49 Inch LED Full HD TV (49LB5510)
विज्ञापन
Flipkart SASA LELE Sale का आज आखिरी दिन, लूट लें ये बेस्ट डील्स!
365 दिनों तक 912GB से ज्यादा डेटा, अनलिमिटिड 5G, कॉलिंग, FREE Gemini AI के साथ Jio का जबरदस्त प्लान!
Xiaomi ने लॉन्च किया नया AI पावर्ड AC, 15 सेकेंड में कर सकता है कूलिंग! जानें कीमत
21 हजार सस्ता मिल रहा OnePlus का 48MP कैमर वाला धांसू फोन! सबसे बड़ा ऑफर