Godrej 343 L Frost Free Double Door Top Mount 2 Star Refrigerator (RTEON 358B 25 RCI) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 33,999 है. Godrej 343 L Frost Free Double Door Top Mount 2 Star Refrigerator (RTEON 358B 25 RCI) की सबसे कम कीमत ₹ 33,999 फ्लिपकार्ट पर 12th May 2026 को है.
| ब्रांड | Godrej |
| मॉडल | 343 L Frost Free Double Door Top Mount 2 Star Refrigerator (RTEON 358B 25 RCI) |
| रिलीज की तारीख | 6 फरवरी 2022 |
| Model Name | RTEON 358B 25 RCI |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Rotary Compressor |
| Capacity | 343 L |
| Colours | Ebony |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | नहीं |
| Toughened Glass | हां |
| Built-in Stabilizer | हां |
| डाइमेंशन | 175.20 x 59.70 x 0.00 |
| Depth | 78.5 cm |
| Weight | 63.9 kg |
| Power Consumption | 330 KW |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | हां |
| Technology Used | Anti-B Technology |
| Other Features | Patented Cool Shower Technology Lock Jumbo Vegetable Tray 24-Hour Freshness 100% Environment Friendly Refrigerant Type : R 600 A Inverter Compressor 2.5 L Bottle Shelf Anti-B Technology Aroma lock Vegetable Basket / Crisper volume : 18 L Energy Consumption KWH/yr : 330 |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on product and 10 Years Warranty on Compressor from Godrej |