| ब्रांड | Daikin |
| मॉडल | 1.8 Ton 3 Star Split AC (R-32 DTC60QRV16) |
| Model Name | R-32 DTC60QRV16 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.8 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6000.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 885.0 mm x 298.0 mm x 229.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 11.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 845.0 mm x 595.0 mm x 300.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 35.0 kg |
| Other Dimensions | Package Dimensions: Indoor - 375 x 980 x 325 mm, Outdoor - 680 x 1035 x 410 mm, Gross Weight: Indoor - 16 kg, Outdoor: 43 kg, Breaker Size: 20 A, Piping Length: Charge-less - 10 m, Maximum Length - 30 m, Maximum Height - 20 m, Piping Connection: Gas - 12.7 mm, Liquid - 6.4 mm |
| Indoor Noise Level | High - 47.0 dB, Low - 38.0 dB |
| Panel Display | हां |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1890.0 W |
| Operating Current | 8.32 A |
| Other Power Features | Cooling Capacity Rated: Half - 3000 W/10240 Btu/hr, Full - 20500 Btu/hr, Power Consumption Rated Half: 650 W, Annual Power Consumption: 1115 kWh, Voltage Range: 160 - 265 V |
| Other Air Flow Features | Coanda Airflow |
| Air Circulation | 16.2 CFM |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter |
| Auto Restart | हां |
| Quiet Mode | हां |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
Daikin 1.8 Ton 3 Star Split AC (R-32 DTC60QRV16)
विज्ञापन
ईरान पर अमेरिका के हमलों से क्रिप्टो मार्केट में गिरावट, बिटकॉइन का प्राइस 73,000 डॉलर से नीचे
Tata Motors ने लॉन्च किया Tiago EV का नया वर्जन, जानें प्राइस, फीचर्स
OnePlus 16 में 200 मेगापिक्सल पेरिस्कोप कैमरा का खुलासा, जबरदस्त डिस्प्ले से होगा लैस!
HMD Grand में आ सकती है 6000mAh की बड़ी बैटरी, 50MP डुअल कैमरा! रेंडर हुए लीक