| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Blue Star 2 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 3HW24LBTU, White) | ₹ 50,990 |
Blue Star 2 Ton 3 Star Split AC (3HW24LBTU) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 50,990 है. Blue Star 2 Ton 3 Star Split AC (3HW24LBTU) की सबसे कम कीमत ₹ 50,990 अमेजन पर 13th May 2026 को है.
| ब्रांड | Blue Star |
| मॉडल | 2 Ton 3 Star Split AC (3HW24LBTU) |
| Model Name | 3HW24LBTU |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6302 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Comfort Modes: Auto/Cool/Fan/Dry, Health Mode: Blow |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 1078 mm x 325 mm x 246 mm |
| Indoor Unit Weight | 17 kg |
| Outdoor W x H x D | 968 mm x 689 mm x 367 mm |
| Outdoor Unit Weight | 49 kg |
| Other Dimensions | Suction Tube Size Outer Diameter: 5/8 inch 15.88 mm, Maximum Piping Capability Total: 12 m, Refrigerant Additional Charge Beyond 3.66 M: 15 g/m |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB, Low - 38 dB |
| Panel Display | हां |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.54 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1780 W |
| Other Power Features | Power Input: 1780 W, Running Current: 8.06 A |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosive Blue Fins |
| Other Air Flow Features | Airflow Volume Wet High/Medium/Low: 541/488/435 CFM, Airflow Control: Motorised - Horizontal Louvre/Vertical Swing, Manual - Vertical Louvre/Horizontal Swing, Fan Modes: Auto/High/Medium/ Low |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Active Carbon Filter | हां |
| Other Filter Features | Catechin, Anti-acarien |
| Night Glow Buttons | हां |
| Other Features | Large LCD with Backlight |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years Compressor Warranty |
Blue Star 2 Ton 3 Star Split AC (3HW24LBTU)
₹50,990
विज्ञापन
Moto Tag 2 लॉन्च हुआ 600 दिन की बैटरी के साथ! स्मार्ट ट्रैकिंग फीचर्स, जानें कीमत
Bitcoin ने पार किया 81,000 डॉलर का लेवल, इंस्टीट्यूशनल इनवेस्टर्स ने बढ़ाया इनवेस्टमेंट
Flipkart SASA LELE Sale: Pixel 10a से लेकर Galaxy S25 FE 5G जैसे 50 हजार वाले फोन पर जबरदस्त डिस्काउंट