| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 3 Star Window AC (Copper Condensor, 3W12GA, White) | ₹ 23,490 |
| Blue Star 1 Ton 3 Star Window AC (Copper Condensor, 3W12GA, White) | ₹ 26,999 |
Blue Star 1 Ton 3 Star Window AC (3W12GA) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 23,490 है. Blue Star 1 Ton 3 Star Window AC (3W12GA) की सबसे कम कीमत ₹ 23,490 फ्लिपकार्ट पर 14th May 2026 को है.
| ब्रांड | Blue Star |
| मॉडल | 1 Ton 3 Star Window AC (3W12GA) |
| Model Name | 3W12GA |
| Type | Window |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 3250 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry, Energy Saving Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 60 cm x 38.5 cm x 52.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 41 kg |
| Indoor Noise Level | High - 51 dB, Low - 47 dB |
| Panel Display | हां |
| Cooling Coverage Area | Upto 120 Sq Ft sq ft |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1115 W |
| Operating Current | 4.76 A |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Other Air Flow Features | Motorised Vertical Louvre and Horizontal Swing, Manual Horizontal Louvre and Vertical Swing, Fan Modes: High, Auto, Medium, Low, Airflow Volume Wet CFM High / Medium / Low: 236 / 227 / 218 |
| Anti-bacteria Filter | नहीं |
| Dust Filter | हां |
| Night Glow Buttons | नहीं |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Blue Star 1 Ton 3 Star Window AC (3W12GA)
₹23,490
विज्ञापन
Xiaomi 17 Max में होगी 8,000mAh की पावरफुल बैटरी, 200 मेगापिक्सल प्राइमरी कैमरा
PS Plus May धमाका! Red Dead Redemption 2 समेत फ्री मिलेंगे ये 7 बड़े गेम्स