| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 4 Star Window AC (Copper Condensor, 4WAE181YGT, White) | ₹ 27,890 |
Blue Star 1.5 Ton 4 Star Window AC (4WAE181YGT) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 27,890 है. Blue Star 1.5 Ton 4 Star Window AC (4WAE181YGT) की सबसे कम कीमत ₹ 27,890 अमेजन पर 1st April 2026 को है.
| ब्रांड | Blue Star |
| मॉडल | 1.5 Ton 4 Star Window AC (4WAE181YGT) |
| Model Name | 4WAE181YGT |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 4975 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry, Energy Saving Mode |
| Dehumidification | नहीं |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Refrigration Cycle |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 77 cm |
| Indoor Unit Weight | 58 kg |
| Other Dimensions | Indoor Net Weight : 58 kg |
| Indoor Noise Level | High - 52 dB, Low - 48 dB |
| Panel Display | हां |
| Indoor Temperature Indicator | नहीं |
| Cooling Coverage Area | 140-160 Sq Feet sq ft |
| Turbo Mode | नहीं |
| ISEER | 3.31 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1505 W |
| Operating Current | 6.54 A |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosive Blue Condenser Fins |
| Stepped Louvers | हां |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | Verticle Louver Movement in Horizontal Direction |
| Other Air Flow Features | Motorised Vertical Louvre and Horizontal Swing, Manual Horizontal Louvre and Vertical Swing, Fan Modes: Auto, High, Medium, Low, Airflow Volume (Wet CFM) (High / Medium / Low): 430 / 418 / 398 |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | नहीं |
| Active Carbon Filter | नहीं |
| Deodorizing Filter | नहीं |
| Other Filter Features | Dust Filter: Micro Mesh Filter |
| LED Backlit Buttons | हां |
| Night Glow Buttons | नहीं |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Emergency Operational Button | नहीं |
| Other Convenience Features | Fresh Air intake |
| Warranty Summary | 1 year on Product and 5 Years on Compressor from Blue Star |
Blue Star 1.5 Ton 4 Star Window AC (4WAE181YGT)
₹27,890
विज्ञापन
Samsung Galaxy A27 5G में मिल सकता है Adreno 710 GPU, Geekbench पर हुई लिस्टिंग
Ola Electric की जोरदार रिकवरी, मार्च में बिक्री 150 प्रतिशत बढ़ी
मेघालय के पहाड़ों पर सैटेलाइट से मिलेगा इंटरनेट! Starlink और सरकार के बीच हुई डील
AI सर्च में आगे रहना है तो ब्रांड्स को क्या करना होगा? ये प्लेटफॉर्म आएंगे काम