| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Voltas 1.2 Ton 3 Star Split AC (Aluminium Condensor, 153 CZD1, White) | ₹ 26,990 |
Voltas 1.2 Ton 3 Star Split AC (153 CZD1) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 26,990 है. Voltas 1.2 Ton 3 Star Split AC (153 CZD1) की सबसे कम कीमत ₹ 26,990 फ्लिपकार्ट पर 4th April 2026 को है.
| ब्रांड | Voltas |
| मॉडल | 1.2 Ton 3 Star Split AC (153 CZD1) |
| Model Name | 153 CZD1 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4000 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 945 mm x 300 mm x 210 mm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 870 mm x 600 mm x 355 mm |
| Outdoor Unit Weight | 41.5 kg |
| Other Dimensions | Indoor Unit Gross Weight: 14.5 kg |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.55 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1126 W |
| Other Power Features | Rated Current - Cooling: 5 A |
| Air Flow Direction | Cross Flow |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume - Indoor: 850 CMH |
| Dust Filter | हां |
| Night Glow Buttons | हां |
| Other Features | Operation: LCD Remote |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Voltas 1.2 Ton 3 Star Split AC (153 CZD1)
₹26,990
विज्ञापन
Amazon Securefest Sale: Rs 1899 से मिल रहे बेस्ट होम सिक्योरिटी कैमरा, डैशकैम डील्स!
Haier ने भारत में नए हैवी ड्यूटी Desert Rose AC किए लॉन्च, जानें कीमत और फीचर्स
GTA में फ्री पुलिस कार! ऐसे पाएं Bravado Buffalo STX और ढेर सारे रिवॉडर्स्