| ब्रांड | सैमसंग |
| मॉडल | 49 Inch LED Full HD TV (49K5100) |
| Model Name | 49K5100 |
| Display Size | 49 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | नहीं |
| Curve TV | नहीं |
| Launch Year | 2016 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1096.8 mm x 676.2 mm x 88 mm |
| Weight (without stand) | 12.6 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1096.8 mm x 742.8 mm x 224.5 mm |
| Weight (with stand) | 12.7 kg |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Built In Wi-Fi | नहीं |
| RF Connectivity Input | RF Input Terrestrial / Cable Input: 1 / 0 / 0 |
| Component In (RGB Cable) | Component Input Y / Pb / Pr: 1 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Full Range Speaker and Tweeter |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus, DTS Codec |
| Speaker Output RMS | 20 w |
| Power Consumption | 110 W, 0.3 W (Standby) |
| Touch Remote | नहीं |
| RF Capable | हां |
| Contrast Ratio | 1000000:1 Dynamic |
| Refresh Rate (Hz) | 100 |
सैमसंग 49 Inch LED Full HD TV (49K5100)
विज्ञापन
Google Gemma 4: गूगल का नया AI मॉडल बिना इंटरनेट भी चलेगा, स्मार्टफोन बनेंगे सुपरस्मार्ट!
3 हफ्तों तक चलने वाली Honor Watch X5i स्मार्टवॉच लॉन्च, 60Hz AMOLED डिस्प्ले, जानें कीमत
Samsung Galaxy S26 FE लॉन्च होगा 8GB रैम, Exynos 2500 प्रोसेसर के साथ, गीकबेंच पर खुलासा