| ब्रांड | सैमसंग |
| मॉडल | 43 Inch LED Full HD TV (43J5100) |
| Model Name | 43J5100 |
| Display Size | 43 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | नहीं |
| Curve TV | नहीं |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 962.9 mm x 561.3 mm x 66.9 mm |
| Weight (without stand) | 7.7 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 962.9 mm x 616 mm x 288.1 mm |
| Weight (with stand) | NA |
| Stand Type | v shape |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | na |
| Built In Wi-Fi | नहीं |
| NFC Support | नहीं |
| PC Audio In | 1 rear |
| PC D-sub | 1 REAR |
| Headphone Jack | 1 rear |
| Digital Audio Output | na |
| Analog Audio Input | 1 rear |
| Audio Out | na |
| RF Connectivity Input | 1 REAR |
| Component In (RGB Cable) | 4 REAR |
| Brightness | 1000 cd/mA2 |
| Contrast Ratio | na Static. na Dynamic |
| Picture Engine | na |
| Picture in Picture (PIP) | नहीं |
| Picture And Picture (PAP) | नहीं |
| View Angle | 178H Degree |
| Digital Noise Filter | हां |
| Aspect Ratio | zoom 16:9 |
| Supported Video Formats | MPEG4, MPEG2, MPEG, MKV, MP4, FLV |
| Refresh Rate (Hz) | 100 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | na |
| Sound Technology | na |
| Surround Sound | NA |
| Speaker Output RMS | 16 W |
| Supported Audio Formats | MP3, WMV |
| Power Consumption | 16 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | नहीं |
| Smart Remote | नहीं |
| RF Capable | हां |
| Remote Charger | नहीं |
सैमसंग 43 Inch LED Full HD TV (43J5100)
विज्ञापन
Xiaomi ने सस्ता वैक्यूम क्लीनर किया लॉन्च, 10000Pa सक्शन, 180 मिनट का बैटरी बैकअप, जानें कीमत
8 हजार से सस्ता मिल रहा Samsung का 6000mAh बैटरी, 50MP दो कैमरा वाला फोन
Amazon Securefest Sale: Rs 1899 से मिल रहे बेस्ट होम सिक्योरिटी कैमरा, डैशकैम डील्स!
Haier ने भारत में नए हैवी ड्यूटी Desert Rose AC किए लॉन्च, जानें कीमत और फीचर्स