सैमसंग 183 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RR20C20C26R) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 13,990 है. सैमसंग 183 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RR20C20C26R) की सबसे कम कीमत ₹ 13,990 फ्लिपकार्ट पर 13th May 2026 को है.
| ब्रांड | सैमसंग |
| मॉडल | 183 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RR20C20C26R) |
| रिलीज की तारीख | 26 दिसंबर 2022 |
| मॉडल नेम | RR20C20C26R |
| डोर टाइप | Single Door |
| रेफ्रीजरेटर टाइप | Top Freezer Refrigerator |
| डीफ्रॉस्टिंग टाइप | Direct Cool |
| कंपरेसर टाइप | Digital Inverter Compressor |
| कैपेसिटी | 183 L |
| कलर्स | Mystic Overlay Red |
| डोर्स की संख्या | 1 |
| स्टार रेटिंग | 2 Star |
| टफन्ड ग्लास | हां |
| बिल्ट इन स्टैपलाइजर | हां |
| डाइमेंशन | 122.00 x 53.60 x 0.00 |
| डेप्थ | 62.3 cm |
| वजन | 30 kg |
| टैंपरेचर कंट्रोल | हां |
| कन्वर्टिबल रेफ्रीजरेटर | नहीं |
| पावर रिक्वॉयरमेंट | AC 220- 240V, 50Hz |
| स्टैबलाइजर रीक्वाइर्ड | नहीं |
| शेल्फ मटीरियल | Toughened Glass |
| डिस्प्ले टाइप | Knob |
| हैंडल टाइप | Recess Handle |
| गैस्किट टाइप | Anti Bacterial Gasket |
| डोर लॉक | हां |
| डिओड्रॉइजर | हां |
| फ्लेक्सिबल रेक | हां |
| टेक्नोलॉजी यूज्ड | Digital Inverter Technology |
| अन्य फीचर्स | Operates on Home Inverter+, Also Runs with Solar Energy |
| वारंटी समरी | 1 Year comprehensive warranty on product, 20 Years on compressor, For all Refrigerators with Digital Inverter Compressors, sold on or after 1st Dec 2022 (All Refrigerator apart from Non-Digital Inverter Technology Direct Cool Models) the Warranty period on the Digital Inverter Compressor shall be revised from 10 years to 20 years. |