| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Panasonic 7.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (NA-F72LR8CRB, Grey) | ₹ 17,135 |
पैनासोनिक 7.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (NA-F72LR8CRB) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 17,135 है. पैनासोनिक 7.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (NA-F72LR8CRB) की सबसे कम कीमत ₹ 17,135 फ्लिपकार्ट पर 5th April 2026 को है.
| ब्रांड | पैनासोनिक |
| मॉडल | 7.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (NA-F72LR8CRB) |
| Model Name | NA-F72LR8CRB |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Charcoal Inox Grey |
| डाइमेंशन | 96.90 x 57.10 x 0.00 |
| Depth | 52.5 cm |
| Weight | 35 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Outer Body Material | Metal |
| Wash Program Types | 8 |
| Washing Capacity | 7.2 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Quick Wash | हां |
| Hot Wash | नहीं |
| Pre-wash Soak | नहीं |
| Spin Only | हां |
| Spin & Rinse | हां |
| Fuzzy Logic | नहीं |
| Water Level Selector | हां |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | नहीं |
| Digital Display | हां |
| Child Lock | हां |
| Auto Restart | हां |
| Memory Backup | नहीं |
| Lint Filter | हां |
| Tub Self-clean | नहीं |
| Preset Timer | हां |
| Wheel Support | नहीं |
| Shock Proof | हां |
| Wrinkle Prevention | हां |
| Transparent Window Display | हां |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Domestic Warranty, 10 Years Domestic Warrantyon Motor |
| Covered in Warranty | This warranty covers only the repairs and does not entitle Customer for replacement of the Product. |
| Not Covered in Warranty | Failure or damage caused by unjustifiable repair or modification |
| Warranty Service Type | Customer Care (Consumer Products) Whatsapp Number 9311211333, Helpline Support 1800 103 1333 / 1800 108 1333, E-mail helpline@in.panasonic.com |
पैनासोनिक 7.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (NA-F72LR8CRB)
₹17,135
विज्ञापन
Xiaomi 17 Max होगा सीरीज का आखिरी मॉडल, 8000mAh बैटरी के साथ जल्द हो सकता है लॉन्च
IPL 2026 Live Streaming: SRH vs LSG, और RCB vs CSK का घमासान आज, यहां देखें फ्री!
Moto Razr Fold Pre Order: 16GB रैम, 6000mAh बैटरी वाले Moto Razr Fold के प्री-ऑर्डर 11 अप्रैल से! जानें सबकुछ
Upcoming Smartphones April 2026: OnePlus Nord 6, Ai+ Nova 2, Vivo T5 Pro, Oppo Find X9 Ultra जैसे फोन होंगे लॉन्च, जानें सबकुछ