| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Luminous Hercules Sine 1500 Pure Sine Wave Inverter (Blue) | ₹ 8,715 |
Luminous Hercules Sine 1500 Pure Sine Wave Inverter की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 8,715 है. Luminous Hercules Sine 1500 Pure Sine Wave Inverter की सबसे कम कीमत ₹ 8,715 अमेजन पर 15th May 2026 को है.
| ब्रांड | Luminous |
| मॉडल | Hercules Sine 1500 Pure Sine Wave Inverter |
| Model Name | Hercules Sine 1500 |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | ABCC Technology |
| Solar Power Compatible | नहीं |
| Battery Included | नहीं |
| Back Up Time | 2.5 hrs |
| Load Options | 2 TV, 3 Ceiling Fan, 6 LED Bulbs, 2 Tubelight, 1 Laptop, 2 Room cooler |
| Colour | Blue |
| Efficiency | >80% |
| Output Voltage | 85V |
| Output Frequency | 50Hz, +/-0.5Hz |
| Input Voltage | 85 VA |
| Input Frequency | 50Hz, +/-0.5Hz |
| Battery Type | Flat Plate, Tubular, SMF |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Capacity | 80-220AH |
| Width | 305 cm |
| Height | 130 cm |
| Depth | 207 cm |
| Weight | 13.5 kg |
| Warranty Summary | 2 Years |
| Covered in Warranty | Manufactruing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On Site |
Luminous Hercules Sine 1500 Pure Sine Wave Inverter
₹8,715
विज्ञापन
Moto G37 और Moto G37 Power जल्द होंगे भारत में लॉन्च, Flipkart के जरिए होगी बिक्री
Amazon पर AI बनाएगा शॉपिंग आसान, सुझाव से तुलना तक बोलकर होगा सबकुछ!