| ब्रांड | एलजी |
| मॉडल | 43 Inch LED Full HD TV (43LF513A) |
| Model Name | 43LF513A |
| Display Size | 43 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | नहीं |
| Launch Year | 2015 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 975.5 mm x 582.4 mm x 81.5 mm |
| Weight (without stand) | 8.2 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 975.5 mm x 621 mm x 208.7 mm |
| Weight (with stand) | 8.5 kg |
| No of HDMI Port | 1 |
| No of USB Port | 1 |
| Headphone Jack | 1 Rear RCA Analog Audio Output |
| Audio Out | 1 |
| RF Connectivity Input | 1 Rear |
| Component In (RGB Cable) | Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear Composite / Component Common |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 10 W |
| Power Consumption | 0.3 W (Standby) |
| Picture Engine | Triple XD Engine |
| Aspect Ratio | 16:09, Just Scan, Original, 4:3, 14:9, Zoom, Cinema Zoom |
| Refresh Rate (Hz) | 300 |
| RF Capable | हां |
एलजी 43 Inch LED Full HD TV (43LF513A)
विज्ञापन
Xiaomi ने सस्ता वैक्यूम क्लीनर किया लॉन्च, 10000Pa सक्शन, 180 मिनट का बैटरी बैकअप, जानें कीमत
8 हजार से सस्ता मिल रहा Samsung का 6000mAh बैटरी, 50MP दो कैमरा वाला फोन
Amazon Securefest Sale: Rs 1899 से मिल रहे बेस्ट होम सिक्योरिटी कैमरा, डैशकैम डील्स!
Haier ने भारत में नए हैवी ड्यूटी Desert Rose AC किए लॉन्च, जानें कीमत और फीचर्स