| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Hindware 24 L Personal Air Cooler (Snowcrest 24H, Purple & White) | ₹ 6,359 |
Hindware 24 L Personal Air Cooler (Snowcrest 24H) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 6,359 है. Hindware 24 L Personal Air Cooler (Snowcrest 24H) की सबसे कम कीमत ₹ 6,359 फ्लिपकार्ट पर 14th May 2026 को है.
| ब्रांड | Hindware |
| मॉडल | 24 L Personal Air Cooler (Snowcrest 24H) |
| Model Name | Snowcrest 24H |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | हां |
| Capacity | 24 L |
| Cooling and Heating | Cooling |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | 3 |
| Operating | Blower Mode |
| Air Delivery | 1450 CFM |
| Air Throw Distance | 25 ft |
| Motor Speed | 3700 |
| Air Deflection | 4 Ways |
| Cooling Coverage Area | 450 Sq.Ft. |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Metol |
| Ice Chamber | हां |
| Castor Wheels | 4 |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | नहीं |
| Oscillating Function | नहीं |
| Empty Tank Alarm | नहीं |
| Water Level Indicator | हां |
| Overflow Indicator | नहीं |
| Dust Filter | हां |
| Power Requirement | 165 W |
| Other Power Features | Inverter Compatible |
| Width x Height x Depth | 40.5 cm x 87 cm x 51.5 cm |
| Weight | 9 kg |
| Blower/Fan Diameter | 20 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Domestic Warranty |
| Covered in Warranty | All Electrical Components and Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Any Damages due to Mishandling or Improper Storage, Running Appliance in an Improper Electric Condition, Chipping, Peeling or Dent |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Hindware 24 L Personal Air Cooler (Snowcrest 24H)
₹6,359
विज्ञापन
PS Plus May धमाका! Red Dead Redemption 2 समेत फ्री मिलेंगे ये 7 बड़े गेम्स
क्रिप्टो मार्केट में गिरावट, Bitcoin का प्राइस 80,000 डॉलर से नीचे