| ब्रांड | फूजीफिल्म |
| मॉडल | एक्स प्रो3 26.1 मेगापिक्सल डिजिटल कैमरा |
| रिलीज की तारीख | 23 अक्टूबर 2019 |
| Model Name | X Pro3 |
| Model Number | X-Pro3 Professional |
| Color | Black, DR Black, DR Silver |
| SLR Variant | Body Only |
| Type | Digital Camera |
| Tripod Socket | हां |
| Dimensions(WxHxD) | 141 x 83 x 46 mm |
| Weight | 497 GM |
| Temperature | -10°C |
| Ports | USB Type-C, 2.5mm jack |
| Accessory Shoe | हां |
| Sensor Type | APS-C |
| Sensor Size | 23.5 x 15.6 mm |
| ISO Rating | ISO 160 to 12800 |
| Lens Mount | Fujifilm X Mount |
| Manual Focus | हां |
| Dust Reduction | हां |
| View Finder | हां |
| View Finder Type | Optical, Electronic |
| Viewfinder Coverage | 95% |
| Viewfinder Magnification | Approx. 0.5× |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF (C), Manual Focus (M), Single-Servo AF (S) |
| Auto Focus | हां |
| Focus Points | Phase Detection 77 Contrast Detection 196 |
| Metering Modes | Average Metering, Center-Weighted Average Metering, Multi-Zone Metering, Spot Metering |
| Exposure Mode | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation | -3 to +3 EV (1/3 EV Steps) |
| Manual Exposure | हां |
| Shutter Type | Mechanical shuttle |
| Shutter Speed | 1/32000 sec |
| Release Modes | 1/8000 to 1 Second Bulb Mode Time Mode |
| Self-timer | हां |
| Continuous Shots | हां |
| Built-in Flash | नहीं |
| External Flash | हां |
| Image Format | JPEG, RAW |
| Aspect Ratio | 30200 AM |
| Maximum Resolution | 6240 x 4160 |
| Image Processor | X-Processor 4 |
| Display Type | LCD |
| Display Size | 3 इंच |
| Display Resolution | 1,620,000 Dot |
| Touch Screen | हां |
| LCD Display | हां |
| USB | हां |
| Wifi | हां |
| Wireless Connectivity | Bluetooth |
| Card Type | Dual SD / SDHC / SDXC |
| Battery Type | Lithium ion |
फूजीफिल्म एक्स प्रो3 26.1 मेगापिक्सल डिजिटल कैमरा
विज्ञापन
चांद मिशन में भी Microsoft Outlook ने दिया धोखा! एस्ट्रोनॉट ने लाइव स्ट्रीम में मांगी मदद
Redmi 15A 5G की भारत में शुरू हुई बिक्री, जानें प्राइस, स्पेसिफिकेशंस
200MP के दो कैमरा वाले Oppo Find X9s Pro में होगी 7000mAh से बड़ी बैटरी! 21 अप्रैल को होगा लॉन्च
Oppo F33 सीरीज होगी अप्रैल में लॉन्च, कीमत का हुआ खुलासा, जानें सबकुछ