| ब्रांड | वीयू |
| मॉडल | 40 Inch LED Full HD TV (40D6535) |
| Model Name | 40D6535 |
| Display Size | 40 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | नहीं |
| Smart TV | नहीं |
| Curve TV | नहीं |
| Launch Year | 2017 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 928.5 mm x 552.1 mm x 91.2 mm |
| Weight (without stand) | 6.47 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 928.5 mm x 584.1 mm x 195.9 mm |
| Weight (with stand) | 200 x 200 mm |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | नहीं |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Brightness | 450 nits |
| Contrast Ratio | 1000000:1 Dynamic |
| View Angle | 178 Degree |
| Digital Noise Filter | हां |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 70 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | नहीं |
| RF Capable | हां |
वीयू 40 Inch LED Full HD TV (40D6535)
विज्ञापन