Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 183VH Vectra Zenith Silver) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 35,990 है. Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 183VH Vectra Zenith Silver) की सबसे कम कीमत ₹ 35,990 फ्लिपकार्ट पर 21st May 2026 को है.
| ब्रांड | Voltas |
| मॉडल | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (SAC 183VH Vectra Zenith Silver) |
| मॉडल नेम | SAC 183VH Vectra Zenith Silver |
| टाइप | Inverter Split |
| कैपेसिटी | 1.5 Ton |
| स्टार रेटिंग | 3 Star |
| BEE रेटिंग ईयर | 2025 |
| कलर | Silver |
| कूलिंग एंड हीटिंग | हां |
| कूलिंग कैपेसिटी | 4900 W |
| कंप्रेसर | Variable Speed |
| रेफ्रीजरेंट | R-32 |
| कंडेनसर कॉइल | Copper |
| रिमोट कंट्रोल | हां |
| इंडोर W x H x D | 92.5 cm x 32 cm x 24 cm |
| इंडोर यूनिट वेट | 10.5 kg |
| आउटडोर W x H x D | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| आउटडोर यूनिट वेट | 27.8 kg |
| इंडोर नॉइस लेवल | High - 46 dB |
| ISEER | 4 W/W |
| पावर रिक्वॉयरमेंट | AC 150 - 270 V |
| डस्ट फिल्टर | हां |
| टाइमर | हां |
| मैमोरी फीचर्स | हां |
| वारंटी समरी | 5 years warranty from the date of installation, (Inverter or Fixed Speed SACs) of Tonnage up to 2.2 Tr (Offer valid till 31st May 2026). It is applicable only for residential usage and does not apply to commercial or National Accounts customers, 5 Years warranty on PCB, 10 Years on Inverter Compressor |