| ब्रांड | सैमसंग |
| मॉडल | 40 Inch LED Full HD TV (RM40D) |
| Model Name | RM40D |
| Display Size | 40 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Smart TV | नहीं |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm |
| Weight (without stand) | 13.18 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1062.8 mm x 682.4 mm x 228.1 mm |
| Weight (with stand) | 15.3 kg |
| Stand Type | Square |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Analog Audio Input | हां |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Component In (RGB Cable) | 1 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Down Firing and Full Range |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 0.3 W (Standby) |
| Picture in Picture (PIP) | हां |
सैमसंग 40 Inch LED Full HD TV (RM40D)
विज्ञापन
Xiaomi ने सस्ता वैक्यूम क्लीनर किया लॉन्च, 10000Pa सक्शन, 180 मिनट का बैटरी बैकअप, जानें कीमत
8 हजार से सस्ता मिल रहा Samsung का 6000mAh बैटरी, 50MP दो कैमरा वाला फोन
Amazon Securefest Sale: Rs 1899 से मिल रहे बेस्ट होम सिक्योरिटी कैमरा, डैशकैम डील्स!
Haier ने भारत में नए हैवी ड्यूटी Desert Rose AC किए लॉन्च, जानें कीमत और फीचर्स