| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Orient 50 L Window Air Cooler (Magicool DX, White) | ₹ 6,190 |
Orient 50 L Window Air Cooler (Magicool DX) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 6,190 है. Orient 50 L Window Air Cooler (Magicool DX) की सबसे कम कीमत ₹ 6,190 फ्लिपकार्ट पर 14th May 2026 को है.
| ब्रांड | Orient |
| मॉडल | 50 L Window Air Cooler (Magicool DX) |
| Model Name | Magicool DX |
| Color | |
| Type | Window |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 50 L |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Normal, Natural, Sleep |
| Air Delivery | 765 CFM |
| Air Throw Distance | 25 Ft |
| Air Deflection | 4 Ways, 360Degree |
| Cooling Coverage Area | 235 Sq.Ft. |
| Body Material | ABS Plastic |
| Blower/Fan Material | Aluminum |
| Ice Chamber | नहीं |
| Castor Wheels | नहीं |
| Auto Louver Movement | हां |
| Oscillating Function | हां |
| Other Body and Design Features | Rust Proof Long Life Durable Body, Motorized Louvre Movement, Fragrance Chamber |
| Empty Tank Alarm | नहीं |
| Water Level Indicator | हां |
| Overflow Indicator | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Mosquito Net |
| Power Requirement | AC 230 V - 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 220 W |
| Other Power Features | Inverter Compatible |
| Width x Height x Depth | 600mm x 600.3mm x 750mm |
| Weight | 18 Kg |
| Warranty Summary | 1 Year International Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Damage due to wear and tear caused due to usage over time or usage/installation not prescribed in the manual. |
| Warranty Service Type | Customer Needs to Call Toll Free Number 18001037574, Technician will be Allocated and will Visit the Location for Inspection and Further Action |
Orient 50 L Window Air Cooler (Magicool DX)
₹6,190
विज्ञापन
PS Plus May धमाका! Red Dead Redemption 2 समेत फ्री मिलेंगे ये 7 बड़े गेम्स
क्रिप्टो मार्केट में गिरावट, Bitcoin का प्राइस 80,000 डॉलर से नीचे
iQOO Z11 भारत में लॉन्च के लिए तैयार! 165Hz डिस्प्ले, दमदार Snapdragon प्रोसेसर से हो सकता है लैस