| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Nikon D5200 DSLR Camera (24.1MP, Black) | ₹ 14,499 |
| Nikon D5200 DSLR Camera (24.1MP, Black) | ₹ 41,450 |
निकॉन D5200 24.1MP DSLR Camera की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 14,499 है. निकॉन D5200 24.1MP DSLR Camera की सबसे कम कीमत ₹ 14,499 अमेजन पर 1st April 2026 को है.
| ब्रांड | निकॉन |
| मॉडल | D5200 24.1MP DSLR Camera |
| Model Name | D5200 |
| Model Number | D5200 |
| Color | Black |
| SLR Variant | Body With 18 - 140 Mm Vr Dx Lens |
| Type | DSLR Camera |
| Effective Pixels | 24.1 मेगापिक्सल |
| Tripod Socket | हां |
| Dimensions(WxHxD) | 98 x 129 x 78 mm |
| Weight | 575 GM |
| Temperature | 0 to 40 |
| Ports | Type C Auto Switching of Resolution |
| Accessory Shoe | Yes Hot |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 22.3 x 14.9 mm |
| ISO Rating | ISO 100 - 6400 |
| Lens Mount | Nikon F mount |
| Optical Zoom | 3.1x |
| Manual Focus | हां |
| Dust Reduction | हां |
| Other Lens Features | Features an Extra-low Dispersion ED Glass Element and an Aspherical Element, Silent Wave Motor SWM Autofocus for Fast, Accurate Focusing and Vibration Reduction VR Image Stabilization, Comparable DX Focal Length 27 - 210 mm, Minimum Aperture f/22 |
| View Finder | हां |
| View Finder Type | Eye-level Pentamirror |
| Viewfinder Coverage | 0.95 |
| Viewfinder Magnification | 0.78x |
| Viewpoint Dioptric Adjustment | -1.7 to +0.7 m |
| Focus Mode | Single-servo AF S, Continuous-servo AF C, Manual Focus M, Focus Lock AF Area Mode |
| Auto Focus | हां |
| Focus Points | 39 Focus Points |
| Metering Modes | 3D Color Matrix Metering, Center-weighted Average Metering, Spot Metering |
| White Balancing | Auto, Cloudy, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent, Incandescent, Preset Manual, Shade |
| Other Focus Features | Focus Continuous Auto, 39-Point AF System with 9 Cross-Type |
| Exposure Mode | Automatic |
| Exposure Compensation | 1/3, 1/2 EV Steps in +/-5 EV, 1/3, 2/3, 1 EV Steps in -0 EV to +2 EV |
| Other Exposure Features | Exposure Control Auto Shutter Speed, Aperture, ISO, Manual Shutter Speed, ISO |
| Shutter Type | Charge-coupled Electronic |
| Shutter Speed | 1/4000 sec |
| Self-timer | हां |
| Continuous Shots | 5 fps |
| Built-in Flash | हां |
| External Flash | हां |
| Flash Modes | Auto, Auto / Red-eye Reduction, Fill-in, Off, Red-eye Reduction, Second-curtain Sync, Slow Sync, Slow Sync / Red-eye Reduction |
| Flash Compensation | 1/3, 1/2 EV Steps in -3 EV to +1 EV |
| Other Flash Features | Guide Number 39 min 11.89 m ISO 100, Dedicated Flash System iTTL, External Flash Connection Hotshoe |
| Image Format | JPEG, RAW |
| HDR Support | हां |
| Display Size | 3 इंच |
| Other Display Features | Vari-Angle LCD Monitor, Display Screen Swivel LCD, Screen Coverage 100% |
| Wifi | हां |
| Battery Type | Lithium ion |
| Number of Batteries | 1 |
| Audio Features | Audio Recording Optional External Mic with Video, Stereo |
| Video Resolution | 1280 x 720 |
| Video Format | MOV, MPEG-4 AVC / H.264 |
| Shooting Modes | Auto, Portrait, Child, Close Up, Night Portrait, Party / Indoor, Pet Portrait |
| Scene Modes | Portrait, Landscape, Child, Sports, Close Up, Night Portrait, Night Landscape, Party / Indoor, Beach / Snow, Sunset, Dusk / Dawn, Pet Portrait, Candlelight, Blossom, Autumn Colors, Food |
निकॉन D5200 24.1MP DSLR Camera
₹14,499
विज्ञापन
1 अप्रैल से बदले ट्रैवल रूल्स, बिना e-Arrival Card एंट्री हो सकती है स्लो, जानें पूरा प्रोसेस
Apple ने इन डिवाइसेज का सपोर्ट बंद किया, क्या लिस्ट में आपका भी है?
PAN कार्ड के लिए ऑनलाइन कैसे करें आवेदन, जानें स्टेप बाय स्टेप पूरी प्रक्रिया