| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Luminous Pro UPS 2250 Pure Sine Wave Inverter (Silver) | ₹ 11,800 |
Luminous Pro UPS 2250 Pure Sine Wave Inverter की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 11,800 है. Luminous Pro UPS 2250 Pure Sine Wave Inverter की सबसे कम कीमत ₹ 11,800 अमेजन पर 3rd April 2026 को है.
| ब्रांड | Luminous |
| मॉडल | Pro UPS 2250 Pure Sine Wave Inverter |
| Model Name | Pro UPS 2250 |
| Type | Pure Sine Wave |
| Fixture Type | Table Top |
| Technology Used | Square Wave |
| Solar Power Compatible | नहीं |
| Switch Type | Power Active Switch |
| Battery Included | नहीं |
| Back Up Time | 8 Hours |
| Load Options | 5 CFL, 5 Fans, 4 Tube Light, 2 TV, 1 Computer |
| Colour | Beige |
| Efficiency | 94.1% |
| Output Voltage | 220V |
| Output Frequency | 50Hz, +/-2.5Hz |
| Overload | >100% |
| Output Power | 1600W |
| Change Over Time | 8 ms |
| Input Voltage | 2250 VA |
| Input Frequency | 45-55Hz |
| Battery Type | Lead Acid, Tubular, Flat Plate, SMF, VRLA |
| Recharge Time | 10-12 Hours |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Boost Voltage | 14, +/-.05V |
| Replacement Battery | हां |
| Compatible Battery Types | Lead Acid, Tubular, Flat Plate, SMF, VRLA |
| Compatible Battery Make | Sukam, Luminous, Exide, Okaya, Microtek, Local |
| Emergency Power Off | हां |
| Display Type | LED |
| USB Charging Port | नहीं |
| Protection Against | Overload, Deep Discharge, Short-circuit, Reverse Polarity & Input Mains Protection Thtough MCB |
| Cooling System | Fan Systems |
| Other Convenience Features | Smart Charge Technology that can charge battery quicker than normal long-up UPS |
| Width | 33.8 cm |
| Height | 15 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 19.3 kg |
| Warranty Summary | 2 Years Manufactured Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Luminous Pro UPS 2250 Pure Sine Wave Inverter
₹11,800
विज्ञापन
Vivo V70 FE vs Oppo Reno 15C 5G vs OnePlus Nord 5: जानें कौन सा फोन है बेस्ट
Truecaller पर अपना अकाउंट कैसे करें डिलीट, ऐसे अनलिस्ट होगा फोन नंबर
7300mAh बैटरी, 50MP कैमरा वाले OnePlus फोन पर बंपर डिस्काउंट, जानें कितना मिल रहा सस्ता