एलजी 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19RNZE) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 39,490 है. एलजी 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19RNZE) की सबसे कम कीमत ₹ 39,490 अमेजन पर 4th April 2026 को है.
| ब्रांड | एलजी |
| मॉडल | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19RNZE) |
| Model Name | RS-Q19RNZE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 4600 W |
| Compressor | Dual Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Cooling Mode, Dehumidification Mode, Fan Mode, Auto Operation Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Monsoon Comfort Technology |
| Indoor W x H x D | 99.8 cm x 34.5 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 87 cm x 65 cm x 33 cm |
| Outdoor Unit Weight | 40 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 31 dB |
| ISEER | 5.2 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 685.26 kWh |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | HD Filter with Anti-Virus Protection |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | 6 in 1 Button, Timer, Swing, Fan Speed, Comfort Air, On and Off Button, Set Temperature |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Other Convenience Features | Super Convertible 6 in 1 Cooling, AI Convertible, Low Gas Detection, Auto Clean, ADC Sensor |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor with Gas Charging |