एलजी 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q18ENXA) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 35,990 है. एलजी 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q18ENXA) की सबसे कम कीमत ₹ 35,990 अमेजन पर 12th May 2026 को है.
| ब्रांड | एलजी |
| मॉडल | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MS-Q18ENXA) |
| Model Name | MS-Q18ENXA |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Dual Rotary Compressor |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Cooling Mode, Dehumidification Mode, Fan Mode, Auto Operation Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.8 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 54.5 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.5 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 26 dB |
| Indoor Temperature Indicator | हां |
| ISEER | 3.68 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 5000 W |
| Condenser Fin Type | Ocean Black Fin |
| Stepped Louvers | हां |
| Auto Air Swing | नहीं |
| Other Air Flow Features | 2 Way |
| Anti-bacteria Filter | नहीं |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | HD Dust Filter, Ez Clean Filter |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | 4-in-1 Button, Timer, Swing, Fan Speed, Comfort Air, On/Off Button, Set Temperature, Himalaya Cool |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 5 Years on PCB and 10 Years on Compressor with Gas Charging from LG |