Haier 1.6 Ton 3 Star Split AC (HSU19T-TXS3BE-FS) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 38,999 है. Haier 1.6 Ton 3 Star Split AC (HSU19T-TXS3BE-FS) की सबसे कम कीमत ₹ 38,999 फ्लिपकार्ट पर 4th April 2026 को है.
| ब्रांड | Haier |
| मॉडल | 1.6 Ton 3 Star Split AC (HSU19T-TXS3BE-FS) |
| Model Name | HSU19T-TXS3BE-FS |
| Type | Split |
| Capacity | 1.6 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | Fix Speed Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | नहीं |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 108.5 cm x 40.3 cm x 32.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 95.4 cm x 62.5 cm x 40.9 cm |
| Outdoor Unit Weight | 35.8 kg |
| Panel Display | हां |
| Indoor Temperature Indicator | नहीं |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.85 W/W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Power Consumption | 1350 W |
| Operating Current | 5.99 A |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Circulation | 706 CFM |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Active Carbon Filter | नहीं |
| LED Backlit Buttons | हां |
| Night Glow Buttons | नहीं |
| Auto Restart | हां |
| Quiet Mode | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | नहीं |
| Self Diagnosis | नहीं |
| Emergency Operational Button | नहीं |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 12 Years Warranty on Compressor |