| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Crompton Greaves 65 L Desert Air Cooler (ACGC-OPTIMUS 65, White) | ₹ 11,996 |
| Crompton Greaves 65 L Desert Air Cooler (ACGC-OPTIMUS 65, White) | ₹ 11,999 |
| Crompton Greaves 65 L Desert Air Cooler (ACGC-OPTIMUS 65, White) | ₹ 12,999 |
Crompton Greaves 65 L Desert Air Cooler (ACGC-OPTIMUS 65) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 11,996 है. Crompton Greaves 65 L Desert Air Cooler (ACGC-OPTIMUS 65) की सबसे कम कीमत ₹ 11,996 फ्लिपकार्ट पर 26th May 2026 को है.
| ब्रांड | Crompton Greaves |
| मॉडल | 65 L Desert Air Cooler (ACGC-OPTIMUS 65) |
| Model Name | ACGC-OPTIMUS 65 |
| Color | |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | FAN |
| Capacity | 65 L |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | 3 |
| Operating | Fan Mode |
| Air Delivery | 5500 cfm |
| Motor Speed | 5500 RPM |
| Air Deflection | 4 way |
| Cooling Coverage Area | 650 sq ft |
| Body Material | ABS |
| Blower/Fan Material | Fan Material |
| Ice Chamber | हां |
| Castor Wheels | हां |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Auto Louver Movement | हां |
| Oscillating Function | हां |
| Other Body and Design Features | नहीं |
| Empty Tank Alarm | नहीं |
| Water Level Indicator | हां |
| Overflow Indicator | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Trolley Support, Mosquito Net, Ionizer, Humidifier, Autofill |
| Power Requirement | 230v |
| Power Consumption - Heating | 230 W |
| Width x Height x Depth | 40 cm x 80 cm x 40 cm |
| Weight | 15.00 किलो |
| Blower/Fan Diameter | 28 cm |
| Warranty Summary | 1YEAR BRAND WARRANTY |
| Covered in Warranty | Manufacturing defect only |
| Not Covered in Warranty | Damage , broken parts &scaling |
| Warranty Service Type | TOLL FREE 18004190505 |
Crompton Greaves 65 L Desert Air Cooler (ACGC-OPTIMUS 65)
₹11,996
विज्ञापन
Xiaomi लेकर आया गजब डिवाइस, 3 सेकेंड में देगा गर्म पानी और मिनटों में जमाएगा बर्फ
कम बिजली में करेगा फास्ट कूलिंग! ₹16,999 में लॉन्च हुआ Oakter का नया AC
108MP कैमरा, 6520mAh बैटरी के साथ Honor 600e लॉन्च, जानें क्या हैं खासियतें
Oppo A6c भारत में लॉन्च: 7000mAh बैटरी, 120Hz स्क्रीन, 3.5mm हेडफोन जैक, कीमत ₹13,999