Singer 20 L Tower Air Cooler (Liberty Mini) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 7,199 है. Singer 20 L Tower Air Cooler (Liberty Mini) की सबसे कम कीमत ₹ 7,199 फ्लिपकार्ट पर 14th May 2026 को है.
| ब्रांड | Singer |
| मॉडल | 20 L Tower Air Cooler (Liberty Mini) |
| Model Name | Liberty Mini |
| Color | |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honey Comb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 20 L |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 1500 CFM |
| Air Throw Distance | 20 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Body Material | ABS |
| Blower/Fan Material | Natural ABS |
| Ice Chamber | नहीं |
| Castor Wheels | हां |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | हां |
| Oscillating Function | हां |
| Water Level Indicator | हां |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Mosquito Net |
| Power Requirement | AC 230 V - 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 140W |
| Width x Height x Depth | 970mm x 370mm x 360.5mm |
| Weight | 10 Kg |
| Warranty Summary | 1 Year Manufaturer Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | The company is not responsible for any consequential loss or damages caused due to customer negligence. |
| Warranty Service Type | Customer needs to call Singer Customer Care no-1800 103 3474 or SMS at SMS Helpline No-9555390390 to register complaint. |