| ब्रांड | शार्प |
| मॉडल | 40 Inch LED Full HD TV (LC-40LE430M) |
| Model Name | LC-40LE430M |
| Display Size | 40 इंच |
| Screen Type | LED |
| Smart TV | नहीं |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 980 mm x 621 mm x 59 mm |
| Weight (without stand) | 13.3 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 980 mm x 665 mm x 256 mm |
| Weight (with stand) | 15.5 kg |
| Number of Speakers | 2 |
| Surround Sound | SRS TruSurround HD |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 119 W, 1 W (Standby) |
| No of USB Port | 1 |
| PC D-sub | 1 |
| Headphone Jack | 1 |
| Analog Audio Input | हां |
| Component In (RGB Cable) | 1 |
| View Angle | 176 Degree |