| ब्रांड | सैमसंग |
| मॉडल | 46 Inch LED Full HD TV (46ES8000) |
| Model Name | 46ES8000 |
| Display Size | 46 इंच |
| Screen Type | LED |
| Smart TV | नहीं |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1038.7 mm x 614.7 mm x 30.8 mm |
| Weight (without stand) | 11.98 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1038.7 mm x 653.7 mm x 210 mm |
| Weight (with stand) | 14.6 kg |
| Stand Type | Arch Flow |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Down Firing and Full Range |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus and Dolby Pulse |
| Surround Sound | DNSe |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 81.4 W, 0.1 W (Standby) |
| No of USB Port | 3 |
| Wi-Fi Type | Built-in Wi-Fi |
| Built In Wi-Fi | हां |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Headphone Jack | 1 |
| Digital Audio Output | 1 |
| Analog Audio Input | हां |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Component In (RGB Cable) | 1 |
| Picture in Picture (PIP) | हां |
सैमसंग 46 Inch LED Full HD TV (46ES8000)
विज्ञापन
Amazon Securefest Sale: Rs 1899 से मिल रहे बेस्ट होम सिक्योरिटी कैमरा, डैशकैम डील्स!
Haier ने भारत में नए हैवी ड्यूटी Desert Rose AC किए लॉन्च, जानें कीमत और फीचर्स
GTA में फ्री पुलिस कार! ऐसे पाएं Bravado Buffalo STX और ढेर सारे रिवॉडर्स्