Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Ester CAI18ES3R30F1) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 38,999 है. Carrier 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Ester CAI18ES3R30F1) की सबसे कम कीमत ₹ 38,999 फ्लिपकार्ट पर 14th May 2026 को है.
| ब्रांड | Carrier |
| मॉडल | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Ester CAI18ES3R30F1) |
| रिलीज की तारीख | 28 दिसंबर 2021 |
| Model Name | Ester CAI18ES3R30F1 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 5150 W |
| Compressor | DC Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Flexicool (50%, 75%, 100% Power), Auto Mode, Sleep Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Flexicool Technology, 4-in-1 AC Technology |
| Indoor W x H x D | 94 cm x 27.5 cm x 20.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54 cm x 25 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 42 dB, Low - 37 dB |
| Panel Display | हां |
| Indoor Temperature Indicator | हां |
| Cooling Coverage Area | 111-150 sq.ft |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.85 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1700 W |
| Operating Current | 8.2 A |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: 1 |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Coated Fins |
| Condenser Fin Type | Hydrophilic Coated Fins |
| Stepped Louvers | हां |
| Auto Air Swing | नहीं |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | 4 Step Fan Speed |
| Air Circulation | 580 CFM |
| Anti-bacteria Filter | नहीं |
| Dust Filter | हां |
| Active Carbon Filter | नहीं |
| Deodorizing Filter | नहीं |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter, HD Filter |
| LED Backlit Buttons | नहीं |
| Night Glow Buttons | नहीं |
| Battery Type | 2 |
| Other Features | Flexicool (50%, 75%, 100% Power), Auto Mode, Auto Swing, Follow Me, Auto Restart, My Mode (Favourite Mode) |
| Auto Restart | हां |
| Quiet Mode | नहीं |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | नहीं |
| Self Diagnosis | नहीं |
| Emergency Operational Button | हां |
| Warranty Summary | 1 Year warranty on Product, 5 (1+4) Years on PCB and 10 (1+9) Years on Compressor |