Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS18I5FWCBP) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 44,500 है. Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS18I5FWCBP) की सबसे कम कीमत ₹ 44,500 फ्लिपकार्ट पर 4th April 2026 को है.
| ब्रांड | Lloyd |
| मॉडल | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS18I5FWCBP) |
| रिलीज की तारीख | 4 अप्रैल 2022 |
| Model Name | GLS18I5FWCBP |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5250 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 98.5 cm x 32 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 89.8 cm x 59.3 cm x 36.3 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31 kg |
| Indoor Noise Level | High - 57 dB, Low - 35 dB |
| Panel Display | हां |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 4.54 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 895.23 W |
| Operating Current | 6.06 A |
| Auto Air Swing | हां |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | ?Anti-Viral Filter, PM 2.5 Filter |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Other Convenience Features | Low Gas Detection, Cleaning Filter Indication |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |