Hitachi 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (RAW518HFEOZ1) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 38,480 है. Hitachi 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (RAW518HFEOZ1) की सबसे कम कीमत ₹ 38,480 फ्लिपकार्ट पर 15th May 2026 को है.
| ब्रांड | Hitachi |
| मॉडल | 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (RAW518HFEOZ1) |
| रिलीज की तारीख | 11 मई 2022 |
| Model Name | RAW518HFEOZ1 |
| Type | Inverter Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Twin Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Fan Mode, Auto Mode, Cool Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 75.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 52.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB |
| Panel Display | नहीं |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.35 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1179.68 W |
| Auto Air Swing | हां |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 1 Year on Controller and 10 Years on Compressor |