क्रोमा 1 Ton 5 Star Window AC (CRLAWA0125T3303) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 28,990 है. क्रोमा 1 Ton 5 Star Window AC (CRLAWA0125T3303) की सबसे कम कीमत ₹ 28,990 फ्लिपकार्ट पर 3rd April 2026 को है.
| ब्रांड | क्रोमा |
| मॉडल | 1 Ton 5 Star Window AC (CRLAWA0125T3303) |
| रिलीज की तारीख | 11 अप्रैल 2022 |
| Model Name | CRLAWA0125T3303 |
| Type | Window |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3400 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Turbo Mode, Dry Mode, Auto Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | नहीं |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 66 cm |
| Indoor Unit Weight | 54 kg |
| Indoor Noise Level | High - 52 dB |
| Panel Display | हां |
| Cooling Coverage Area | 120 sq.ft |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.35 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1015 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Fin |
| Condenser Fin Type | Bare |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | नहीं |
| Dust Filter | हां |
| Night Glow Buttons | हां |
| Auto Restart | नहीं |
| Sleep Mode | हां |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty and 5 Years on Compressor |