Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24EN3R30F1) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 54,900 है. Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24EN3R30F1) की सबसे कम कीमत ₹ 54,900 फ्लिपकार्ट पर 4th April 2026 को है.
| ब्रांड | Carrier |
| मॉडल | 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24EN3R30F1) |
| रिलीज की तारीख | 16 अप्रैल 2022 |
| Model Name | CAS24EN3R30F1 |
| Type | Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6000 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 104.5 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 13.8 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 70 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 44 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB |
| Turbo Mode | हां |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1665 W |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: 1 |
| Auto Air Swing | हां |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | HD Filter, PM 2.5 Micron Filter |
| Auto Restart | हां |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 5 Years on Compressor |