Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24DN3R30F0) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 43,599 है. Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24DN3R30F0) की सबसे कम कीमत ₹ 43,599 अमेजन पर 3rd April 2026 को है.
| ब्रांड | Carrier |
| मॉडल | 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24DN3R30F0) |
| रिलीज की तारीख | 13 मार्च 2022 |
| Model Name | CAS24DN3R30F0 |
| Type | Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6200 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 103.8 cm x 32.5 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 13.8 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 70 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 44 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 44 dB |
| Panel Display | हां |
| Turbo Mode | हां |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1712 W |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: 1 |
| Auto Air Swing | हां |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | HD Filter, PM 2.5 Filter |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Other Convenience Features | Refrigerant Leakage Detector |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 5 Years on Compressor |