Carrier 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (18K Breezo Neo CAI18BR5R39W0) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 64,400 है. Carrier 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (18K Breezo Neo CAI18BR5R39W0) की सबसे कम कीमत ₹ 64,400 फ्लिपकार्ट पर 27th April 2026 को है.
| ब्रांड | Carrier |
| मॉडल | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (18K Breezo Neo CAI18BR5R39W0) |
| Model Name | 18K Breezo Neo Hybridjet R32 (I015)/ CAI18BR5R39W0 + CI185R3CH90 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 965 mm x 324 mm x 228 mm |
| Indoor Unit Weight | 12.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 780 mm x 540 mm x 250 mm |
| Outdoor Unit Weight | 31.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 44 dB, Low - 38 dB |
| Panel Display | Hidden Display |
| Indoor Temperature Indicator | नहीं |
| Turbo Mode | हां |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1520 W |
| Operating Current | 7.3 A |
| Other Power Features | Half Load Cooling Capacity: 2600 W |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Aluminium Fin |
| Condenser Fin Type | Aluminium Slit Fin |
| Stepped Louvers | हां |
| Auto Air Swing | हां |
| Anti-bacteria Filter | नहीं |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | PM 2.5 Micron Filter (3M Brand) |
| LED Backlit Buttons | हां |
| Night Glow Buttons | हां |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | हां |
| Quiet Mode | नहीं |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Emergency Operational Button | हां |
| Other Convenience Features | High Ambient, Stabilizer Free Operation (Even at 52 DegreeC), Flexi Cool, Google Action, Refrigerant Leakage Detector |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 10 Years on Compressor |