Voltas 1 Ton 2 Star Split AC (122 DYA) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 29,790 है. Voltas 1 Ton 2 Star Split AC (122 DYA) की सबसे कम कीमत ₹ 29,790 अमेजन पर 5th April 2026 को है.
| ब्रांड | Voltas |
| मॉडल | 1 Ton 2 Star Split AC (122 DYA) |
| Model Name | 122 DYA |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 1099 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Swing, LCD Remote |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 79.6 cm x 29 cm x 20.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31 kg |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB, Low - 34 dB |
| Panel Display | LED |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Operating Current | 4.9 A |
| Other Power Features | Rated Cooling Capacity: 3200 W |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume : 500 CMH |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | Nano Silver |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Warranty Summary | 1 Year on the Product & 5 Years on the Compressor |