| ब्रांड | टीसीएल |
| मॉडल | 32 Inch LED Full HD TV (32S62) |
| Model Name | 32S62 |
| Display Size | 32 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | नहीं |
| Smart TV | हां |
| Curve TV | नहीं |
| Series | S6 |
| Launch Year | 2018 |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1366x768 |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | Inbuilt |
| Built In Wi-Fi | हां |
| Analog Audio Input | हां |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Integrated Speakers Box |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Speaker Output RMS | 10 W |
| Supported Audio Formats | MP3 |
| Power Consumption | 45 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | नहीं |
| Smart Remote | नहीं |
| RF Capable | नहीं |
| Width x Height x Depth (with stand) | 73 cm x 48 cm x 18 cm |
| Picture in Picture (PIP) | नहीं |
| Picture And Picture (PAP) | नहीं |
| View Angle | 178 Degree |
| Aspect Ratio | 16.9 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Operating System | Linux |