पैनासोनिक 1 Ton 3 Star Split AC (QN12UKY) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 29,630 है. पैनासोनिक 1 Ton 3 Star Split AC (QN12UKY) की सबसे कम कीमत ₹ 29,630 अमेजन पर 4th April 2026 को है.
| ब्रांड | पैनासोनिक |
| मॉडल | 1 Ton 3 Star Split AC (QN12UKY) |
| Model Name | QN12UKY |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Powerful Mode, Soft Dry Operation Mode, Automatic Operation Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 87 cm x 29 cm x 20 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55.7 cm x 24.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 37 kg |
| Other Dimensions | Piping Length: 15 m |
| Panel Display | Hidden Display |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1112 W |
| Condenser Fin Type | Blue Fin |
| Air Flow Direction | 4 Way |
| Other Air Flow Features | Airflow Direction Control Up and Down, Manual Horizontal Airflow Direction Control |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | PM2.5 Filter, Catechin Filter |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Other Convenience Features | 24 Hour On/Off Real Timer |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |