Midea 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (MWMSA080PPG KG) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 15,990 है. Midea 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (MWMSA080PPG KG) की सबसे कम कीमत ₹ 15,990 फ्लिपकार्ट पर 2nd April 2026 को है.
| ब्रांड | Midea |
| मॉडल | 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (MWMSA080PPG KG) |
| मॉडल नेम | MWMSA080PPG KG |
| टाइप | Top Load |
| फंक्शन टाइप | Semi Automatic |
| कलर | Black & Grey |
| शेड | Black Grey |
| डाइमेंशन | 95.50 x 79.00 x 0.00 |
| डेप्थ | 47 cm |
| वजन | 21.5 kg |
| Tub Material | Polypropylene |
| वॉशिंग कैपेसिटी | 8 kg |
| वॉशिंग मैथड | Pulsator |
| मैक्सिमम स्पिन स्पीड | 1300 RPM |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Quick Wash | नहीं |
| Hot Wash | नहीं |
| Pre-wash Soak | हां |
| Spin Only | हां |
| Spin & Rinse | नहीं |
| Fuzzy Logic | नहीं |
| Water Level Selector | नहीं |
| Water Consumption | 15.21 L |
| पावर रिक्वॉयरमेंट | AC 220-240V, 50Hz |
| इन बिल्ट हीटर | नहीं |
| डिजिटल डिस्प्ले | नहीं |
| Child Lock | नहीं |
| Memory Backup | नहीं |
| लिंट फिल्टर | हां |
| Tub Self-clean | नहीं |
| Preset Timer | नहीं |
| Wheel Support | हां |
| Shock Proof | हां |
| Wrinkle Prevention | नहीं |
| वारंटी समरी | 2 Years Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Warranty on Motor(Domestic Warranty only) |
| कवर्ड इन वारंटी | Manufacturing Defects |
| वारंटी में कवर्ड नहीं है | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. The Product is Not Used according to the Instructions Given in the Instructions Manual. Defects Caused By Improper Use as Determined By the Company Personnel. Modification or Alteration of any Nature Made in the Electrical Circuitry/or Physical Construction of the Set. Site (Where the Premises is Kept) Conditions that Do not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine. The Serial Number is Removed, Altered or Obliterated from the Machine. Defects Due to Cause Beyond Control Like Lightning, Abnormal Voltage, Acts of God or While in Transit to the Service Centers or Purchaser's Residence |
| वारंटी सर्विस टाइप | Technician Visit |