Midea 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (MA100W70/G-IN) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 12,990 है. Midea 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (MA100W70/G-IN) की सबसे कम कीमत ₹ 12,990 Croma पर 2nd April 2026 को है.
| ब्रांड | Midea |
| मॉडल | 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (MA100W70/G-IN) |
| रिलीज की तारीख | 5 जून 2021 |
| Model Name | MA100W70/G-IN |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Dark Grey |
| डाइमेंशन | 89.00 x 51.50 x 0.00 |
| Depth | 52.5 cm |
| Weight | 29 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Program Types | 6 - Normal, Quick, Soak, Spin Only, Soft, Hygiene |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 750 RPM |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Quick Wash | हां |
| Hot Wash | नहीं |
| Pre-wash Soak | हां |
| Spin Only | हां |
| Spin & Rinse | हां |
| Fuzzy Logic | हां |
| Water Level Selector | हां |
| Other Wash Modes | Auto Clean Function |
| Power Requirement | AC 220-230V, 50Hz |
| Wash Motor Rating | 135 W |
| Spin Motor Rating | 135 W |
| In built heater | नहीं |
| Digital Display | हां |
| Display Features | हां |
| Child Lock | हां |
| Memory Backup | हां |
| Lint Filter | हां |
| Tub Self-clean | हां |
| Preset Timer | हां |
| Wheel Support | नहीं |
| Shock Proof | हां |
| Wrinkle Prevention | नहीं |
| Transparent Window Display | हां |
| Other Features | Rust Proof Outer Body, Health Guard, One Touch Smart Wash, Deep Clean, Soak Wash, Magic Lint Filter, Auto Stop, Rat Mesh |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product |
| Covered in Warranty | All Functional Breakdown which is not a Customer Misuse will be Covered under Warranty. |
| Not Covered in Warranty | Aesthetic Parts will not be Covered under Warranty. |
| Warranty Service Type | Technician Visit |