एलजी 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHB1208Z4M) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 36,490 है. एलजी 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHB1208Z4M) की सबसे कम कीमत ₹ 36,490 फ्लिपकार्ट पर 14th May 2026 को है.
| ब्रांड | एलजी |
| मॉडल | 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHB1208Z4M) |
| रिलीज की तारीख | 14 अगस्त 2024 |
| मॉडल नेम | FHB1208Z4M |
| टाइप | Front Load |
| फंक्शन टाइप | Fully Automatic |
| कलर | Black |
| शेड | Middle Black |
| डाइमेंशन | 85.00 x 60.00 x 0.00 |
| डेप्थ | 55 cm |
| वजन | 57 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| टेक्नोलॉजी यूज्ड | Inverter Technology |
| Wash Program Types | 10 |
| वॉशिंग कैपेसिटी | 8 kg |
| वॉशिंग मैथड | Tumble Wash |
| मैक्सिमम स्पिन स्पीड | 1200 RPM |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Quick Wash | हां |
| Spin Only | हां |
| Spin & Rinse | हां |
| Water Level Selector | हां |
| Other Wash Modes | Delicate, Mixed Fabric, Intensive Wash, Wool, Cotton, Cotton+, Mixed Fabric, Easy Care, Silent Wash, Allergy Care, Baby Steam Care, Delicates, Hand /Wool, Sports Wear, Quick 30, Duvet, Tub Clean, Rinse+Spin |
| पावर रिक्वॉयरमेंट | AC 230V, 50Hz |
| इन बिल्ट हीटर | हां |
| डिजिटल डिस्प्ले | हां |
| Child Lock | हां |
| Auto Restart | हां |
| Tub Self-clean | हां |
| Preset Timer | हां |
| Shock Proof | हां |
| अन्य फीचर्स | Time Left Display |
| वारंटी समरी | 2 Years Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor |
| कवर्ड इन वारंटी | Manufacturing Defects |
| वारंटी में कवर्ड नहीं है | Physical Damages |
| वारंटी सर्विस टाइप | Technician Visit |