सैमसंग 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12CY5ZAGD) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 37,900 है. सैमसंग 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12CY5ZAGD) की सबसे कम कीमत ₹ 37,900 अमेजन पर 1st April 2026 को है.
| ब्रांड | सैमसंग |
| मॉडल | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12CY5ZAGD) |
| रिलीज की तारीख | 17 जनवरी 2023 |
| Model Name | AR12CY5ZAGD |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3200 W |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fast Cool Mode, Sleep Mode, Fan Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.9 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.8 kg |
| Indoor Noise Level | High - 42 dB, Low - 21 dB |
| Indoor Temperature Indicator | हां |
| Cooling Coverage Area | 110 sq.ft |
| ISEER | 5.15 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 760 W |
| Operating Current | 3.6 A |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosion Fin |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | हां |
| Quiet Mode | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |