सैमसंग 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18CYLZABE) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 30,990 है. सैमसंग 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18CYLZABE) की सबसे कम कीमत ₹ 30,990 फ्लिपकार्ट पर 13th May 2026 को है.
| ब्रांड | सैमसंग |
| मॉडल | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18CYLZABE) |
| रिलीज की तारीख | 4 जनवरी 2023 |
| Model Name | AR18CYLZABE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Fast Cool Mode, Sleep Mode, Fan Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 88.9 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.8 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB, Low - 24 dB |
| Indoor Temperature Indicator | हां |
| Cooling Coverage Area | 150 sq.ft |
| ISEER | 3.96 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 977.8 W |
| Operating Current | 6.8 A |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosion Fin |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | हां |
| Quiet Mode | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Other Convenience Features | Auto Mode, Fast Cool, Good Sleep, 5 Step Mode, Dehumidification, Fan Mode, Quiet, Filter Cleaning Indicatior, Indoor Temp. Display, Display On/Off, Beep On/Off |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |